PRZEWODNIK TATRZAŃSKI
PRZEWODNIK WYSOKOGÓRSKI

MOUNTAIN GUIDE

O mniePrzewodnikiem tatrzańskim jestem od roku 2003, lecz moja przygoda z Tatrami rozpoczęła się o wiele wcześniej.

Urodziłem się w Zakopanem, dorastałem w Witowie, dlatego też od najmłodszych lat miałem kontakt z tymi wspaniałymi górami. Już we wczesnym dzieciństwie odbywałem pod opieką rodziców wycieczki w pobliskie doliny. Kiedy miałem 10 lat wybrałem się na pierwszą samodzielną wędrówkę. Od tego czasu Tatry na dobre zagościły w moim życiu. Kiedy tylko miałem możliwość, wyruszałem w góry. Już jako 12-latek zacząłem zwiedzać jaskinie, a dwa lata później poznałem smak tatrzańskiej wspinaczki. Najpierw były to skałki reglowe, później przyszedł czas na coraz to poważniejsze ściany. Zimą natomiast zacząłem chodzić w góry na nartach skiturowych. Tatry zafascynowały mnie do tego stopnia, że oprócz częstych wspinaczek, wycieczek skiturowych czy ekplorowania jaskiń, poznawałem je poprzez literaturę. Czytałem wszystko, co w jakikolwiek sposób związane było z pasjonującym mnie tematem. Nieprzerwanie pogłębiałem swoją wiedzę, brałem też udział w licznych konkursach wiedzy o Tatrach zajmując czołowe lokaty.

Jako uczeń szkoły średniej postanowiłem związać swoją karierę zawodową z Tatrami. Pierwszym małym krokiem w tym kierunku było zdanie egzaminu dla pilotów wycieczek polskich i zagranicznych. Po paru latach, w roku 2003, udało mi się zrealizować moje marzenie - zostałem przewodnikiem tatrzańskim III klasy (Stowarzyszenie Przewodników Tatrzańskich im. Klemensa Bachledy w Zakopanem). Ponieważ podziemia tatrzańskie niezmiennie mnie fascynowały, to jeszcze w trakcie trwania kursu przewodnickiego ukończyłem kurs taternictwa jaskiniowego.

Jestem absolwentem geografii na wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wiedza zdobyta na studiach bardzo przydaje się w codziennej przewodnickiej pracy. W 2006 roku wstąpiłem w szeregi Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, co, w pewnym sensie, daje mi kolejną możliwość na łączenie pracy z zainteresowaniami. Kamieniem milowym w mojej karierze przewodnickiej było ukończenie kursu dla kandydatów na przewodników tatrzańskich II klasy. Dało mi to całkowicie nowe możliwości, takie jak wyjścia z klientami na nieudostępnione szczyty oraz wspinaczki.

Od 2010 roku jestem członkiem założycielem Tatrzańskiego Klubu Górskiego VERTICAL, natomiast od czerwca 2015 roku członkiem założycielem Stowarzyszenia Wysokogórskich Przewodników Tatrzańskich.